Wróg Twoich ścian – grzyb i pleśń!

Wbrew obiegowym opiniom, grzyby i pleśń to nie tylko problem starego budownictwa – często borykają się z nimi mieszkańcy nowych mieszkań oraz domów. Jakie są przyczyny ich powstawania i przede wszystkim – jak się pozbyć tych niechcianych gości?

Skąd bierze się pleśń i grzyb na ścianach?

Zacznijmy od teorii. Główną przyczyną powstawania wykwitów na ścianach jest nieodpowiednia cyrkulacja powietrza oraz wysoka wilgotność. W takim wypadku, rozwojowi grzybów oraz pleśni pomagają więc ściany pokryte tapetami oraz farbami, tworząc im idealne warunki do życia. Należy mieć na uwadze, że zagrzybione powierzchnie w obrębie naszego życia mogą być powodem wielu zdrowotnych problemów, dlatego warto dokładnie sprawdzać powierzchnie naszych ścian i szybko eliminować nowopowstałych gości.

Podczas eliminowania grzybów i pleśni ze ścian, musimy być świadomi, że samo ich usuwanie nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów. Najważniejsze jest znalezienie ich źródła i usunięcie wszelkich przyczyn zwilgoceń. Według ekspertów, najczęstszą przyczyną powstawania wykwitów jest niewłaściwa wentylacja, jednak woda może również przedostawać się do pomieszczenia z zewnątrz, np. na skutek pękniętej rynny, nieszczelnego dachu lub innych wad konstrukcyjnych budynku. W takim przypadku także „leczenie” zagrzybionego domu należy rozpocząć od usunięcia usterki.

Jak pozbyć się wykwitów?

Odgrzybianie ścian zawsze należy zaczynać od sprawdzenia przyczepności tynków w miejscu występowania wykwitów. W jaki sposób? Wystarczy opukać zwilżone ściany młotkiem i obserwować – głuchy odgłos może oznaczać, że tynk oddzielił się od podłoża, co jest często równoznaczne z koniecznością skucia starej warstwy tynku i nałożenia nowej. Jeśli rzeczywiście kucie ściany będzie konieczne, musisz pamiętać, żeby odsłonić surowy mur w promieniu 1 metra od zagrzybionego miejsca. Po precyzyjnym oczyszczeniu powierzchni szczotką, spłukujemy ją wodą i starannie osuszamy.

Dodatkowo by mieć pewność, że zarodniki nie przedostaną się do wdychanego przez nas powietrza, ścianę należy pokryć specjalnym preparatem, który – uwaga – jest szkodliwy dla grzybów, ale także dla ludzi. Stosując go, koniecznie zachowaj wszelkie środki ostrożności i bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta, które znajdziesz na opakowaniu lub w karcie produktu. Ponowne tynkowanie możemy rozpocząć po odczekaniu kilkunastu godzin, gdy preparat wniknie w ściany.

Znacznie mniej kłopotów czeka nas, gdy odgłos z opukiwanej ściany jest „pełny”, co oznacza, że grzyb lub pleśń zaatakowały tylko powierzchniowo. Wtedy wystarczy tylko dokładnie oczyścić zainfekowane miejsca szorstką szczotką.

Jak zapobiegać przed powstawaniem pleśni lub grzybów na ścianach?

Kiedy już na etapie remontu czy planowania budowy domu zadamy sobie to pytanie, uchronimy się przed niepotrzebnymi kosztami i nerwami. Tak jak wspominaliśmy na początku, grzybowi i pleśni sprzyjają zła wentylacja oraz nadmierna wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Para wodna, która skrapla się na ścianach, tworzy idealne warunki do życia i rozwoju grzybów czy pleśni. Aby zapobiec temu niemiłemu dla oka i zdrowia procesowi, należy wymusić cyrkulację poprzez sprawne działanie wentylacji wywiewnej, ale przede wszystkim poprzez regularne i częste wietrzenie. Istotny jest także wybór okien – te bez możliwości rozszczelnienia utrudniają właściwą wentylację i z czasem mogą powodować pojawienie się wilgoci, która jest pierwszym krokiem do rozwoju grzybni”.

Często, chcąc zmniejszyć koszty ogrzewania i zużycie ciepła, uszczelniamy okna i drzwi, zmniejszając jednocześnie intensywność wietrzenia pomieszczeń. To jednak pierwszy krok do zredukowania sprawności wentylacji, która – by spełniała swoje zadanie – wymaga „otworzenia” budynku na powietrze zewnętrzne. Należy o tym pamiętać.

Top