Poddasze pełne słońca

Dobrze zaprojektowane poddasze może pełnić takie same funkcje jak inne kondygnacje domu – może stać się niezależnym pokojem, a nawet mieszkaniem lub oddzielną częścią domu, służącą np. rozrywce. Aby sensownie wykorzystać taką powierzchnię, należy przyłożyć się do jej projektu. Jak to zrobić, by nie popełnić błędów?

Siła prostoty

Projekt zagospodarowania poddasza dobrze jest zacząć od narysowania obszaru, podzielonego na dwie części. Te, których wysokość od sufitu do podłogi wynosi 190 cm i więcej oraz te niższe ze skosami. Po co nam taki zabieg? Przede wszystkim „wysoka” przestrzeń jest najbardziej komfortowa i to tu będziemy spędzać największą ilość czasu. Do nich będą prowadzić także wszystkie szlaki komunikacyjne, dlatego jeśli to możliwe, pozostawiajmy je w przestrzeni otwartej, jak najmocniej doświetlonej. Niskie części poddasza ze skosami powinniśmy przeznaczyć więc na przechowywanie. Następny krok to zaplanowanie podziału poddasza na pomieszczenia i wstępne rozmieszczenie okien (lukarn i/lub okien dachowych). Słupy, przynajmniej niektóre, można wbudować w ściany działowe, by nie utrudniały aranżacji.

W aranżacji poddasza najlepiej kierować się prostotą – już za sprawą więźby dachowej, skosów i różnych wysokości w tych pomieszczeniach dużo się dzieje. By uniknąć aranżacyjnego chaosu, przestrzeń pod skosami powinna być wyłącznie tłem. Unikaj też ciężkich, przytłaczających rozwiązań, np. nadmiaru drewna, które optycznie zacieśnia przestrzeń. Kolejne przykazanie strychu? Nie zagracaj. O ile udało ci się zorganizować całe przechowywanie we wbudowanych nie tylko pod skosami schowkach i szafach, można będzie ograniczyć ilość mebli, dzięki czemu przestrzeń wyda się większa. Poddasza szczególnie korzystnie wyglądają w aranżacjach nowoczesnych lub nowoczesnych z elementami vintage. Konstrukcję dachu można ukryć pod płytami gipsowo-kartonowymi lub pomalować na biało, co pozwoli uzyskać efekt uporządkowanego, rozświetlonego wnętrze.

Więcej światła

Tu zaczniemy od przepisów, dotyczących minimalnej powierzchni okien:

W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8 (kuchnia, salon, gabinet, sypialnia), natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względu na przeznaczenie – co najmniej 1:12 (na przykład pomieszczenia gospodarcze).

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, rozdział 2 – Oświetlenie i nasłonecznienie, § 57, pkt. 2). Przy czym w przypadku poddaszy uwzględniamy tylko powierzchnię podłogi w obszarze o wysokości minimum 190 cm (norma PN ISO 9836).

Poddasze może być doświetlone przez okna dachowe lub pionowe montowane w lukarnach. Pierwszy sposób charakteryzuje się nieco bardziej równomiernym oświetleniem. Okno dachowe jest umieszczone pod mniejszym kątem do podłogi, wpada więc przez nie więcej światła. Ciekawą opcją jest opcja z lukarnami, głównie przez ciekawą grę półcieni, które tworzą się na ich obrzeżach. Jest tu jednak mały haczyk. Decyzję o wyborze lukarny trzeba podjąć na etapie projektu. Późniejsze jej wstawienie będzie wymagało pozwolenia na budowę, a w niektórych przypadkach również podwyższenia dachu. Musimy wziąć jednak pod uwagę fakt, że okna pionowe montowane w lukarnach dostarczają nawet o 50% mniej światła niż odpowiednio usytuowane okna dachowe.

Okna dachowe zwane połaciowymi montujemy – jak nazwa wskazuje – w połaci dachu, co nie wymaga ingerencji w konstrukcję dachu. Okna te wpisują się też w każdy rodzaj pokrycia dachowego. Można więc zdecydować się na okno/okna, gdy budynek jest już gotowy. Lepiej doświetlą wnętrze równo rozplanowane mniejsze okna dachowe niż jedno ogromne o tej samej powierzchni. Najlepsze oświetlenie pomieszczenia uzyskuje się, montując okno możliwie wysoko. Jednak wysokość, na jakiej ma być zamontowane okno, należy dostosować do sposobu jego otwierania, by łatwo je było obsługiwać. Podsumowując – okna połaciowe wcale nie muszą być ogromne, by naprawdę dobrze doświetlić wnętrze. Dobre oświetlenie wnętrz na poddaszu zapewnią okna dachowe, których przeszklenie stanowi 1/8-1/10 powierzchni podłogi. Pamiętaj też, że niezależnie od tego, jakie okna wybierzesz, kluczową sprawą dla oświetlenia wnętrz jest orientacja okien względem stron świata.

Top