Jak wybrać odpowiedni klimatyzator?

Wiosna w pełni, a to oznacza, że już niedługo zmierzymy się z dużo wyższymi wartościami na termometrach. Z tego powodu, coraz więcej z nas, niezależnie od tego, czy mieszka w bloku czy w domu, decyduje się na zakup klimatyzatora. Jednak wybór odpowiedniego urządzenia wymaga zaangażowania – zaznajomienia się z rynkiem i kalkulacji. Chłodnej kalkulacji. Na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora, by uniknąć wpadki ?

Zanim na szybko wybierzemy się do sklepu i zaprosimy montera do domu, warto zadać sobie kilka pytań, które mogą uratować nas przed nietrafioną inwestycją:

  • chcemy tylko chłodzić pomieszczenia czy również grzać w razie potrzeby?
  • czy wszystkie pokoje potrzebują obniżenia temperatury czy tylko jeden, np. salon, sypialnia lub kuchnia?
  • czy różne pomieszczenia wymagają chłodzenia w różnym czasie? 
– czy mamy odpowiednie warunki do montażu klimatyzatora w domu lub mieszkaniu?

Na rynku najpopularniejszym wyborem jest klimatyzator typu split, mający dwie osobne jednostki: zewnętrzną zawierającą skraplacz, sprężarkę i zawór rozprężny oraz wewnętrzną z parownikiem i wentylatorem. Najgłośniejszy element całego zestawu, czyli sprężarka, może dzięki temu znaleźć się poza domem czy mieszkaniem, co eliminuje problem dyskomfortu przez głośną pracę urządzenia.

Jaki klimatyzator wybrać?

1. Przenośny lub stacjonarny

Wybór klimatyzatora przenośnego jest opcją idealną dla osób, które chcą używać urządzenia w różnych pomieszczeniach czy budynkach w zależności od potrzeby. Wybór opcji stacjonarnej wiąże się z trwałym umieszczeniem mechanizmu w wybranym pomieszczeniu i chłodzeniem tylko jego. Będzie to najlepszy wybór, jeśli chcemy sezonowo chłodzić, np. letni domek, a później – po przeniesieniu – wybrane pomieszczenie w domu.

2. Monoblokowy

Klimatyzator monoblokowy ma w jednej obudowie zarówno skraplacz, jak i parownik. Jest to rodzaj stosowany głównie w urządzeniach przenośnych, a ich zasadniczą wadą jest konieczność pozostawienia otwartych drzwi lub okna jako drogi uwalniania się ciepła na zewnątrz. Klimatyzatory monoblokowe stacjonarne w wersji okiennej powoli wychodzą już z użycia.

3. Split lub multisplit

W przypadku klimatyzatorów splitowych jednostka wewnętrzna z parownikiem oraz zewnętrzna ze skraplaczem znajdują się w osobnych obudowach i są połączone przewodami z freonem. Jedna jednostka zewnętrzna może obsługiwać jedną jednostkę wewnętrzną (typ split) lub wiele (multisplit). Jeśli mamy więc duży dom i chcemy ochładzać kilka pomieszczeń, z możliwością używania ich w różnym czasie, najstosowniejszym wyborem będzie klimatyzacja multisplit.

Co powinien mieć dobry klimatyzator?

Zależnie od możliwości montażu oraz preferencji użytkowników klimatyzator powinien być zlokalizowany tak, by ruch powietrza nie powodował uczucia przeciągu, a prędkość nawiewu w strefie funkcjonowania nie przekraczała 0,2 m/s. Właśnie dlatego istotny jest także wybór optymalnej konstrukcji jednostki wewnętrznej (ścienna, podstropowa, przypodłogowa, kasetonowa). Powinna ona zapewnić równomierne rozprowadzanie powietrza chłodzącego, a nie powinna z kolei przekraczać wartości jego prędkości właściwej dla danego pomieszczenia.

Wskazane jest, by klimatyzator pracował przy niższych prędkościach nawiewu powietrza chłodzącego, a strumień powietrza nie może być kierowany bezpośrenio na osoby przebywające w danym pomieszczeniu. Umieszczenie klimatyzatora nawiewem np. blisko łóżka w sypialni grozi przeziębieniami i dyskomfortem. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednią dla pomieszczenia automatykę i sterowanie klimatyzatora, co może znacznie poprawić komfort korzystania z urządzenia. Sterowanie może być ręczne lub dokonywane za pomocą pilota, na co warto również zwrócić uwagę. Zespoły regulacji wyposaża się także w automatyczną opcję określania intensywności chłodzenia, grzania i nawilżania oraz regulację prędkości obrotowej. Dobry klimatyzator powinien być wyposażony w czasowy programator pracy (dobowy lub nawet tygodniowy), funkcję informowania o konieczności konserwacji, wymiany filtrów czy opróżnienia zbiornika ze skroplinami.

Top