Jak przygotować nawierzchnie do malowania?

Zanim zabierzesz się do gruntownego remontu czy prac wykończeniowych domu lub mieszkania, musisz pamiętać, że należy się do tego przygotować. Każda nawierzchnia, taka jak ściany, drewno czy metal rządzą się bowiem swoimi prawami i każdą z nich należy inaczej przygotować do pokrycia farbą. Jak to zrobić, by uniknąć wpadek?

Tak samo jak ściany, tak również większość elementów wyposażenia możemy bez trudu odnowić za pomocą malowania. Ze względów ekonomicznych oraz z uwagi na wysoką dokładność my polecamy technikę malowania natryskowego.

Ściany

Malowanie ścian to jedna z najczęściej wykonywanych czynności remontowych oraz jedna z pierwszych przy wykańczaniu nowej powierzchni mieszkalnej. O ile w tym drugim przypadku ściany raczej będą równe, czyste i przygotowane do pracy, o tyle starsze mogą wymagać dużo większego zaangażowania. Po pierwsze, należy usunąć starą powłokę malarską – jeśli jest ona słabo przyczepna lub łuszcząca się można odrywać ją mechanicznie (np. za pomocą szpachelki) lub za pomocą specjalnego środka chemicznego. Następnie, należy ściany oczyścić i odtłuszczyć, co tyczy się także nowych ścian lub tych w dobrym stanie. Ścieramy kurz i tłuszcz, używając gąbki nasączonej wodą i specjalnym mydłem malarskim. Kolejną czynnością będzie wypełnienie ubytków, do których dochodzi na skutek wiercenia lub uderzania. Tutaj możemy posłużyć się gładzią lub gipsem. Na koniec, po wyschnięciu masy, koniecznie jest jej zeszlifowanie. Po wykonaniu wszystkich tych czynności trzeba sprawdzić, czy podłoże wymaga też zagruntowania, a więc wyrównania chłonności i poprawienia przyczepności. Aby ocenić chłonność ścian, wystarczy przetrzeć je gąbką nasączoną wodą. Jeśli woda będzie z nich spływać, nie ma potrzeby używania gruntu. W przypadku gdy podłoże ją wchłonie, gruntowanie będzie konieczne.

Drewno

Malowanie elementów drewnianych wymaga zastosowania specjalnych środków. Tutaj należy przede wszystkim zwrócić uwagę, czy będą one stanowić część wyposażenia domu, czy powierzchni zewnętrznych (a więc będą narażone na zmieniające się warunki atmosferyczne). Przygotowanie drewna do pokrycia farbą należy rozpocząć od oczyszczenia: usunięcia śladów żywicy, kurzu i tłuszczu. Jeśli element był już malowany, konieczne jest też sprawdzenie przyczepności starej powłoki. Jeśli wymaga usunięcia, możemy posłużyć się drucianą szczotką. Wszelkie widoczne ubytki surowca wypełniamy masą szpachlową przeznaczoną specjalnie do drewna – możemy dopasować ją do barwy drewna lub do farby nawierzchniowej, której mamy zamiar użyć później. Po wyschnięciu szpachli drewno wymaga przeszlifowania drobnoziarnistym papierem ściernym. W ten sposób dokładnie wygładzimy nawierzchnię oraz poprawimy jego przyczepność. W kolejnej fazie musimy pozbyć się wszelkich pyłków, które niezauważone i pokryte farbą będą wyglądać niezbyt estetycznie. Tutaj świetnie sprawdzi się domowy odkurzacz. Inaczej jednak będzie w przypadku drewna surowego, którego użyliśmy, np. do budowy altany ogrodowej. W tym przypadku przed zaczęciem prac konieczne jest nałożenia impregnatu do drewna, który zabezpieczy surowiec przed działaniem czynników zewnętrznych i rozwojem mikroorganizmów.

Metal

Metal to materiał, który wbrew pozorom nie jest trudny do przygotowania przed rozpoczęciem prac malarskich. Wśród elementów, które najczęściej poddajemy renowacji to ogrodzenia, ławeczki, elementy mebli czy dekoracje zewnętrzne. Również w tym wypadku zaczynamy od usuwania kurzu, brudu oraz tłuszczu. Konieczne jest też zwrócenie szczególnej uwagi na pojawiające się ogniska korozji – rdza wymaga usunięcia poprzez zeszlifowanie, a poważniejsze uszczerbki zamalowania preparatem wiążącym rdzę. Jeśli dana powierzchnia nie była wcześniej pokryta farbą, konieczne będzie jej zagruntowanie warstwą podkładu antykorozyjnego. Jeśli mamy do czynienia z metalem, który wcześniej został pokryty farbą, należy zmatowić starą warstwę papierem ściernym lub środkiem chemicznym. Jeśli jednak musimy usunąć grubszą warstwę łuszczącej się farby, najlepiej będzie skorzystać ze szlifierki. Gdy powierzchnia malowanego podłoża jest pokryta rdzą, możemy usunąć jej luźną warstwę. Na tak przygotowane, czyste i suche podłoże można już nanieść przeznaczony do metalu podkład, który zwiększy przyczepność preparatu nawierzchniowego. Co ważne, dobrym czasem na tego typu prace będzie wiosna i lato, ponieważ optymalna temperatura do malowania metalowych powierzchni oscyluje między 15-25ᵒC.

Top