Farba do łazienki – jaką wybrać?

Łazienki obłożone płytkami od sufitu aż po podłogę na szczęście już odeszły w zapomnienie. Coraz częściej stosowaną praktyką jest stosowanie kafli jedynie w miejscach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą i pokrywanie pozostałej części ścian farbą. Takie rozwiązanie jest korzystne pod wieloma względami – jest tańsze, szybsze i bardziej praktyczne w długotrwałym użytkowaniu. Aby jednak cieszyć się jak najdłużej efektami naszej pracy, należy wybrać odpowiedni rodzaj emalii – podpowiadamy jak to zrobić.

Zarówno w łazience, jak i w kuchni panuje specyficzny mikroklimat – ściany i sufity są tam narażone na ciągłe działanie wilgoci, wahania temperatury (także gwałtowne) i zachlapania wodą. To wszystko sprawia, że takie powierzchnie stają się idealnym „domem” dla grzybów, pleśni i bakterii, które nie dość, że negatywnie wpłyną na estetykę miejsca, to dodatkowo mogą odbić się na naszym zdrowiu i komforcie życia. Jak można się domyślić, zwykłe farby nie zdadzą egzaminu w wilgotnych warunkach, dlatego trzeba wybrać specjalistyczny produkt, dedykowany pomieszczeniom o trudnych warunkach mikroklimatycznych.

Jaka farba do łazienki?

Udając się do sklepu z farbami zauważymy, że te przeznaczone do malowania kuchni czy łazienki mają różne parametry i właściwości. Niestety nie ma jednego, uniwersalnego produktu, który spełniałby swoje zadanie w pomieszczeniach tego typu, dlatego do tego zadania musimy przez moment się przyłożyć. Na co zwrócić więc swoją uwagę?

  1. Dobra farba do łazienki cechuje się wysoką odpornością na ścieranie. To oznacza, że kiedy zachlapiemy ścianę sosem lub szamponem, możemy myć ją, a nawet szorować, bez ryzyka uszkodzenia powłoki i powstania nieestetycznych plam. Dla pewności zawsze zaglądajmy do karty produktu i zobaczmy, czy dana emalia należy do I klasy ścieralności (zgodnie z europejską normą PN-EN 13300).
  2. Wysokie ryzyko różnego rodzaju zachlapań powinno skierować naszą uwagę także na farby hydrofobowe, a więc wodoszczelne. Pokryta taką emalią ściana będzie odpychać cząsteczki wody i płynne zabrudzenia, dzięki czemu łatwiej utrzymamy ją w czystości, a także uchronimy przed zwilgoceniem i powstaniem grzybów. Plamy czy zabrudzenia pozbywamy się wtedy za pomocą suchej lub delikatnie zwilgoconej ściereczki.
  3. Aby farba spełniła nasze najwyższe oczekiwania, dobrze by wykazywała właściwości biobójcze, zapewniające ochronę przed pleśnią, grzybami oraz bakteriami. Specjaliści doradzają także, aby taki produkt był dodatkowo paroprzepuszczalny, a więc pozwalający ścianom swobodnie oddychać.

Nasza rada: Przy wyborze kolorystyki i wykończenia powłoki panuje całkowita dowolność, jednak warto pamiętać, że wbrew pozorom farby jaśniejsze są bardziej praktyczne i łatwiejsze w utrzymaniu, bowiem znoszą szorowanie i ścieranie lepiej niż ściany ciemne.

Farba lateksowa czy ceramiczna?

Na sklepowych półkach znajdziesz farby łazienkowe w dwóch rodzajach: lateksowe oraz ceramiczne? Która z nich zapewni ścianom lepszą ochronę przed wodą, wilgocią i zabrudzeniami?

Farby lateksowe to emulsyjne farby akrylowe z wysoką zawartością żywic. Tworzą wytrzymałą i jednocześnie elastyczną powłokę paroprzepuszczalną, odporną na mycie oraz szorowanie.  Jako produkty wodorozcieńczalne są w pełni bezpieczne dla zdrowia i niemal bezzapachowe. Co więcej, odznaczają się dobrą przyczepnością, świetnie kryją i mogą być stosowane na każdym rodzaju podłoża (tynkach, płytach gipsowo-kartonowych). Ze względu na doskonałe parametry i stosunkowo przystępną cenę farby lateksowe stanowią najchętniej wybierany produkt do malowania łazienek. 

Farby ceramiczne są zdecydowanie droższe, ale wykazują większą trwałość niż ich lateksowe odpowiedniki. Dzięki zawartym w składzie cząsteczkom ceramicznym pozwalają uzyskać twardą, idealnie gładką powłokę o delikatnym połysku. Pomalowane nimi powierzchnie odpychają kurz i zabrudzenia, mogą być regularnie myte, ścierane i szorowane, a na dodatek zachowują idealny wygląd przez długi czas.

Top