Dom parterowy – wady i zalety

Choć domy parterowe zyskują coraz większą popularność, to wciąż w polskim krajobrazie zdecydowanie dominują budynki dwukondygnacyjne. Skąd taka zależność? Przecież teoretycznie budowa domów parterowych jest tańsza niż piętrowych o tej samej wielkości. Analizujemy wady i zalety obu rozwiązań.

Działka

Pierwszym argumentem, który może przemawiać za domami kondygnacyjnymi jest wielkość działek, jakie do wyboru mają inwestorzy. Chcąc wybudować przestronny dom parterowy potrzebujemy dużej powierzchni budowlanej, a więc sporej działki do zagospodarowania. Dodatkowo, decydując się na dom, a nie mieszkanie w mieście, chcemy dysponować ogrodem, który zapewni poczucie prywatności i podniesie estetykę całego budynku. To kolejna przestrzeń, która musi zostać zagospodarowana na działce. W końcu dom rozciągający się od jednej granicy do drugiej nie będzie wyglądał estetycznie, a bliskość sąsiadów może szybko stać się jego największą wadą inwestycji. Jeśli jednak dysponujemy rozległą powierzchnią działki możemy pokusić się o dom parterowy otwarty na ogród. Dobrym pomysłem będzie stworzenie wyjść na werandę z salonu, jadalni czy sypialni, a poczucie przestrzenności zapewnią z kolei okna sięgające od podłogi do sufitu. Taki zabieg zapewni dodatkowe oświetlenie i naturalne ogrzewanie całego budynku. 


Koszty

Budowa domu parterowego, jak wspominaliśmy na początku, jest tańsza niż w przypadku piętrowego. Jest to jednak reguła dotycząca mniejszych metraży, do 120-140 mkw. W tym przypadku rzeczywiście budowa pochłonie mniej środków niż budowa domu piętrowego o dokładnie tej samej powierzchni. Jednak w przypadku większych metraży, rosną też koszty. Skąd taka różnica? Zależność wynika z większej powierzchni fundamentów oraz pokrycia dachowego, które są największymi wydatkami podczas budowy. Z drugiej jednak strony dom parterowy jest mniej obciążony, a więc fundamenty mogą wykazywać mniejszą nośność, podobnie jak ściany konstrukcyjne. Zazwyczaj takie konstrukcje nie wymagają montażu bardzo drogich okien dachowych, a także schodów – to spora oszczędność. Co więcej, sama budowa domu parterowego trwa też krócej niż w przypadku piętrowego. Jeśli chodzi o koszty eksploatacyjne, to największym mankamentem domu jednopiętrowego jest koszt ogrzewania, który rośnie ze względu na dużą powierzchnię ścian i dachu, przez które ucieka sporo ciepła (w domu piętrowym ciepło unosi się, ogrzewając piętro).

Funkcjonalność

Kluczową rolę podczas decyzji o budowie domu piętrowego lub parterowego może odegrać funkcjonalność. Jedną z zalet zabudowy parterowej jest brak konieczności chodzenia po schodach, co dla osób starszych czy chorych może okazać się zbawienne. Dodatkowo, nawet w przypadku młodych i sprawnych, pokonywanie kilkudziesięciu stromych stopni kilkadziesiąt razy dziennie może sprawić, że pomieszczenia na piętrze staną się martwymi punktami domu, służącymi tylko do spania. Problem w przypadku schodów może pojawić się także w kontekście małych dzieci oraz zwierząt – warto to dobrze przemyśleć także pod tym kątem. Jeśli dom parterowy ma być funkcjonalny, trzeba też dobrze zaplanować jego bryłę, by uniknąć niedoświetlenia czy nawet całkowitego odcięcia od światła dziennego. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem jest dom o rozciągniętej bryle, zbudowany np. w kształt litery L czy U. Jednak im więcej ścian, tym znowu większe straty ciepła – tu znów trzeba dobrze to zaplanować, uwzględniając jednocześnie potencjał działki. 

Chcesz uniknąć wpadek przy budowie domu? Kliknij i sprawdź ofertę kompleksowej budowy „pod klucz”!

Top