Czy wiesz, że Twój system alarmowy potrzebuje przeglądu?

System alarmowy to instalacja, której najważniejszymi cechami są skuteczność i pewność działania. Od tego sprzętu zależy bowiem bardzo wiele – mechanizm musi zareagować na sytuację, gdy zagrożony będzie nasz dom lub mieszkanie, a co za tym idzie nasz majątek, a nawet życie. Chcąc mieć absolutną pewność, że sprzęt jest niezawodny i bezpieczny, musisz zadbać o jego utrzymanie i konserwację. Jak to zrobić?

Umowa konserwacyjna

Chcąc zachować system alarmowy w jak najlepszej kondycji, musisz zadbać o jego regularną konserwację pod okiem fachowca. Serwisowanie sprzętu, czyszczenie i regulacja czy wymiana baterii (w urządzeniach bezprzewodowych) to zadania, które najczęściej są objęte umową gwarancyjną i wykonywane przez instalatora sprzętu. Zanim uznasz, że taka umowa to zbędny wydatek, pomyśl o korzyściach, których być może jeszcze nie analizowałeś. Zlecenie konserwacji specjaliście to powierzenie pracy komuś, kto posiada duży zasób wiedzy o urządzeniach danego producenta, ma dostęp do części zamiennych i systemów diagnostycznych, jeśli zaś jest to ta sama osoba, która zamontowała system w Twoim domu, dobrze zna Twoją instalację i pełną historię jej powstawania. Podczas przeglądu specjalista nie tylko sprawdzi poprawność działania krytycznych, z punktu widzenia niezawodności, elementów systemu. Zareaguje również prewencyjnie, nawet na najwcześniejsze objawy sytuacji wymagających interwencji (np. poinformuje o konieczności wymiany akumulatora, gdy ten zaczyna przejawiać pierwsze symptomy słabnącej wydajności – a nie dopiero wtedy, gdy ulegnie awarii).

Ważne! Na wypadek niedostępności „naszego” fachowca warto prowadzić dokładnie książkę serwisową. Dzięki niej specjalista będzie świadomy, jakie prace zostały już przeprowadzone, a jakie są zaplanowane. To też niezwykle istotne z punktu widzenia firmy ubezpieczeniowej!

Miej wszystko pod kontrolą

Jeśli chcesz nadzorować pracę instalatora lub sam wzbogacić się o wiedzę, musisz wiedzieć, jak przebiega proces konserwacji krok po kroku.

Komunikacja – moduły komunikacyjne przekazują informacje o zagrożeniach. Niezależnie od łączności, należy precyzyjnie przetestować czy powiadomienia są poprawnie przekazywane do wskazanych użytkowników (do ochrony, sąsiada czy ciebie). Warto sprawdzić również jakość sygnału radiowego.

Sygnalizatory – okresowe prace serwisowe muszą objąć także weryfikację poprawności działania sygnalizatorów pod względem sygnalizacji akustycznej i optycznej. Fachowiec sprawdza też układ przeciwsabotażowy (zwłaszcza jeśli urządzenie znajduje się w łatwodostępnym miejscu). W tym kontekście ważny jest także aspekt stanu technicznego spowodowanego przez warunki atmosferyczne.

Zasilanie – w zależności od rodzaju urządzenia (bezprzewodowe, przewodowe) musimy sprawdzić baterie (np. przed planowanym wyjazdem) lub działanie zasilania podstawowego i awaryjnego.

Czujki – to jeden z najważniejszych elementów systemu alarmowego. Zwykłe zabrudzenie soczewki (np. zachlapanie detergentem czy farbą) może realnie wpływać na wykrywanie zagrożeń. Bywa, że właśnie tam zagnieżdżają się też pająki lub owady! Fachowiec sprawdzi poprawność ich działania i dokładnie wyczyści obudowę wewnątrz i na zewnątrz urządzenia. W przypadku czujek akustycznych należy przetestować reakcje na dźwięk stłuczenia szkła (koniecznie ze względu na włamania przez okno). Ponadto specjalista, odpowiednimi testerami, sprawdzi również m.in. czułość urządzeń ochrony dodatkowej, reagujących np. na ulatniający się gaz.

Ważne! Aby uniknąć problemów z systemem alarmowym, dokładnie zaplanuj konserwację. Według specjalistów wystarczy przegląd raz w doku, w miarę możliwości w równych odstępach czasu, np. zawsze przed rozpoczęciem wakacji. Taki termin łatwo będzie nam zapamiętać, a nasza instalacja będzie sprawdzona zawsze przed dłuższym wyjazdem.

Top