Bezpieczna instalacja w Twoim mieszkaniu

Prawidłowo działająca instalacja elektryczna w mieszkaniu lub domu jest jednym z najbardziej istotnych czynników, mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców. Poza tym, że powinniśmy zadbać o jej profesjonalny montaż podczas wykańczania mieszkania lub renowacji, to niezbędne jest także poprawne użytkowanie osprzętu i sprzętu elektrycznego, którego używamy na co dzień. Oto kilka niezbędnych informacji każdego domownika.

Jakie zabezpieczenia stosować?

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna powinna w pełni zapewniać bezpieczeństwo jej użytkowania. W trakcie eksploatacji mieszkańcy powinni jednak zwracać szczególną uwagę na prawidłowe używanie osprzętu i urządzeń podłączonych do prądu. Należy pamiętać, że sami powinniśmy też dbać o odpowiednie zabezpieczenia przed przeciążeniami i zwarciami. Należy więc stosować:

 • bezpieczniki topikowe,
 • wyłączniki instalacyjne,
 • wyłączniki nadmiarowoprądowe,
 • wyłączniki różnicowoprądowe.

WAŻNE! 

Nie należy ”reperować” bezpieczników stosując wymianę rdzenia bezpiecznika na zwykły drut czy gwóźdź – grozi to porażeniem prądem, a nawet pożarem! Co więcej, bezpieczniki w ogóle nie powinny ulegać naprawie, a dla bezpieczeństwa należy zakupić zupełnie nowe.Co robić, jeśli często dochodzi do zwarć?


Jeżeli bezpieczniki w naszym mieszkaniu często odłączają obwody w wyniku zwarcia lub przeciążenia należy wezwać specjalistę i sprawdzić całą instalację. Jeśli tego nie zrobimy, powtarzające się przeciążenia doprowadzą do poważniejszych awarii, a może się także zdarzyć pożar. Aby wszystkie wyłączniki sprawowały swoją funkcję bez przykrych niespodzianek musimy zadbać o poprawnie zamontowaną instalację, koniecznie z pomocą doświadczonego fachowca z uprawnieniami. Samodzielna praca instalacyjna w tym zakresie nie raz kończyła się poważnymi kłopotami i co więcej, kolejnymi kosztami naprawy. 

Jeśli dojdzie do zwarcia i pożaru, tlącej się instalacji nie wolno gasić wodą, wykorzystać można jedynie gaśnice proszkowe i śniegowe, które powinny być na wyposażeniu każdego domu czy mieszkania!Zabezpieczenia – jak sami powinniśmy o nie dbać?


Kiedy wśród domowników są nie tylko dorośli, ale także dzieci i zwierzęta, pamiętaj o specjalnych zabezpieczeniach, które mogą uchronić Twoją rodzinę przed tragedią. Zaślepki na gniazdka uniemożliwiają włożenie jakiegokolwiek przedmiotu w otwór gniazdka, co chroni przed porażeniem prądem małych domowników. Co jeszcze sami powinniśmy robić w ramach dbania o bezpieczeństwo? Stosowany w łazience osprzęt musi być szczelny, w izolujących obudowach, tak aby nie dostała się do niego woda z pobliskiego zlewu czy wanny. Gniazdka elektryczne muszą być więc również bryzgoszczelne, co zapewni np. specjalna samoczynnie zamykająca się klapka na gniazdo. Nasze bezpieczeństwo zależy również od tego, jak będziemy użytkować urządzenia podłączane do prądu. Nowoczesny sprzęt elektryczny wyposażony jest już w stosowne systemy przeciwporażeniowe i jest bezpieczny, co jednak nie oznacza, że nie powinniśmy pamiętać o kilku ważnych domowych zasadach:

 • przed kupieniem nowego urządzenia (zasilanego prądem elektrycznym) należy sprawdzić czy instalacja elektryczna jest przystosowana do jego podłączenia,
 • nie można dotykać uszkodzonych kabli i wtyczek,
 • nie należy naprawiać uszkodzonych przewodów, należy je wymienić,
 • nie można dotykać mokrymi rękami urządzeń zasilanych prądem,
 • kąpiąc się w wannie nie można jednocześnie używać suszarki, golarki, lokówki, itp.,
 • nie można okręcać żelazka sznurem gdy jest jeszcze gorące – może to spowodować uszkodzenie izolacji przewodu zasilającego,
 • nie można wyciągać wtyczki z gniazda ciągnąc za sznur,
 • należy edukować dzieci przy obchodzeniu się z prądem – minimalizuje to ryzyko wypadku,
 • wymianę żarówki należy przeprowadzić po odłączeniu dopływu prądu.
Top